Stardew Valleyn parhaat modit

Stardew Valley

(Kuvan luotto: Chucklefish)





Stardew Valleyn parhaiden modien hyödyntäminen on yksi monista Stardew Valleyn PC:llä pelaamisen eduista. Vaikka ConcernedApe on lisännyt kaikenlaisia ​​jännittäviä uusia lisäyksiä Stardew Valley vuosien varrella on joitain elämänlaadun osia, joihin hän ei ole vielä tutustunut, ja modifiointiyhteisö on vahvistunut.

Tärkeintä on löytää täydellinen mod-kokoonpano. Et halua kumota kaikkea kovaa työtä, jota olet tehnyt maatilallasi satojen tuntien aikana huijauskoodilla, mutta haluat ehkä myös nähdä, missä NPC:t ovat kartalla. Kyse on oikean tasapainon löytämisestä, joten valitse ja valitse mitä tarvitset ilman, että sinun tarvitsee tuhota ajatusta edistymisestä. Ennen kuin pääsemme tutustumaan Stardew Valleyn parhaisiin modeihin, on tärkeää tietää, kuinka ne asennetaan.

Stardew Valleyn vinkit | Stardew Valley huijaa | Stardew Valleyn osuuskunta | Stardew Valleyn kalat | Stardew Valleyn lahjat | Stardew Valley Prismatic Shards | Stardew Valleyn kultaiset saksanpähkinät



Kuinka asentaa Stardew Valley Mods

Tärkeä työkalu Stardew Valleyn modien lataamiseen on SMAPI. Tämä on ohjelma, joka käynnistyy joka kerta, kun käynnistät pelin Steamissä ja tekee periaatteessa kaiken kovan työn puolestasi. Se luo modikansion Steam Stardew Valley -kansioosi, ja se on tähän, johon voit liittää kaikki modit. Lataa SMAPI ja katso tarkemmat ohjeet linkistä.

SMAPI ei ole ainoa tarvittava työkalu. Sinun täytyy lataa Content Patcher Nexus Modsista yhtä hyvin. Content Patcher on tärkeä, jos haluat korvata kaikki pelin kohteet muilla kuvilla, kuten Elle's Barn Animals tässä luettelossa. Ainoa mitä sinun tarvitsee tehdä käyttääksesi Content Patcheria, on kopioida kansio SMAPI:n luomaan Mods-kansioon ja seurata sitten kunkin yksittäisen modin ohjeita.

1. Stardew Valleyn karhutelineen mod

stardew valley -modit



(Kuvan luotto: ConcernedApe)

Kyllä, hevoset ovat mukavia ja vievät sinut onnellisesti paikasta A paikkaan B, mutta A to BEAR on hauskaa Stardew Valleyn ympärillä ratsastamiseen. Tämä loistava Bear Mount -modi tarkoittaa, että voit ratsastaa ruskeakarhun, mustakarhun, pandan tai jopa luurangon kanssa Pelican Townissa. Se jopa vaihtaa talliruokaa Nalle Puh -ystävällisempään hunajaan. Tarvitset tähän modiin Content Patcherin sekä SMAPI:n, ja vaikka se asettuu automaattisesti oletusarvoisesti ruskeakarhuksi, voit siirtyä luotavaan config.json-tiedostoon ja muuttaa karhua. On jopa mahdollisuus vaihtaa satulaasi ja ohjakset, jos haluat ratsastaa, no, karhuselässä….

Bear Mount Nexus Modsissa



2. Stardew Valley Ghibli Critters mod

stardew valley -modit

(Kuvan luotto: ConcernedApe)

Jos haluat lisätä ripauksen prinsessa Mononokea tai My Neighbor Totoroa Pelican Towniin, niin Sopholophagusin Ghibli Critters on ihana ripaus Soot Spriteyn viehätysvoimaa. Sinun on varmistettava, että sinulla on asennettuna uusin Content Patcher, jotta tämä toimisi, mutta kun olet lisännyt sen Mods-kansioosi, se poistaa automaattisesti villit otokset entistä söpömpiä vaihtoehtoja varten.



Uusia lisäyksiä 1.5:stä ei ole vielä modifioitu, mutta varpuset on korvattu järjettömän söpöillä Princess Mononoken Kodamasilla ja Soot Sprites siivilöityy pois korjatuista kuiduista sammakoiden sijaan. Pöllöstä tulee No Face, ja jos olet tarpeeksi onnekas näkemään tikan, sen sijaan Totoro tuijottaa sinua takaisin. Tämä on ihastuttava hienovarainen modi, mutta loukkaava viehätysvoima, varsinkin jos olet unohtanut sen olevan asennettuna.

Ghibli Critters Nexus Modsissa

3. Stardew Valley Elle's New Barn Animals mod

stardew valley -modit

(Kuvan luotto: ConcernedApe)

Hae 'Elle's' Nexus Modsissa, niin löydät pinon ihastuttavia olentoja, joita voit vaihtaa olemassa oleviin kotieläimiisi. Hänen New Barn Animals -kokoelmansa on erityinen kohokohta. Sen lisäksi, että voit vaihtaa olemassa olevia lehmiä, lampaita ja vuohia ihastuttaviin erilaisiin peuroihin ja alpakoihin, voit vihdoinkin muuttaa itsesi pois rehellisesti sanottuna inhottavista sikakuvioista 18 eri ihovaihtoehdolla. Anteeksi Piggos, se oli aivan liian Animal Farm…

Jotta saat kaiken irti tästä modista, sinun on suoritettava peli kerran ja suljettava se uudelleen luodaksesi config.json-tiedoston Elle's Barn Animals -kansioon Mods-kansiossasi. Avaa tämä Muistiossa ja voit vaihtaa valitsemiesi olentojen ja värien nimet pois. Jokaisen oppaat ovat myös kansiossa.

Ellen uudet navettaeläimet Nexus Modsissa

Ellen uudet hevoset Nexus Modsissa

4. Stardew Valley CJB Cheats Menu mod

stardew valley -modit

(Kuvan luotto: ConcernedApe)

CJBok ja Pathoschild's Cheats Menu ja Item Spawner ovat sekä siunaus että kirous. Toisaalta he tuhoavat iloisesti kaiken, mitä Stardew-pelaajat ansaitsevat huolella sadan tunnin aikana, toisaalta on mukava hypätä suoraan pelin loppuun täysin toimivan farmin ja kyvyn vääntyä missä tahansa ilman toteemeja.

P-näppäimen painalluksella Cheats Menu tuo periaatteessa esiin jumalan modin. Pelin omituisessa taidetyylissä voit nyt suorittaa tehtäviä, antaa itsellesi ääretöntä kestävyyttä ja terveyttä, parantaa ihmissuhteita, saada koneet toimimaan nopeammin ja lahjoittaa itsellesi 100 000 Gt kerralla. Item Spawner puolestaan ​​​​on yhtä houkutteleva ja voi tarjota sinulle 999 resurssia tai esineitä, joita olet koskaan halunnut, ja jopa luovuttaa sellaisia, joista et ole koskaan kuullut. Ymmärrämme täysin, jos haluat jättää nämä huomioimatta kovan työsi säilyttämiseksi, mutta ne ovat kauniisti integroituja modifikaatioita.

CJB Cheats -valikko Nexus Modsissa

CJB Item Spawner Nexus Modsissa

5. Stardew Valley Automate mod

Jos olet seurannut Artisanin urapolkua Stardew Valleyssa, on mahdollista, että mikään ei miellytä sinua enemmän kuin säilöntäpurkkeja, viinitynnyreitä ja majoneesikoneita. On myös mahdollista, että olet todella kyllästynyt täyttämään ne kaikki ja purkamaan ne, kun kaikki on valmis kerralla. No, Automate mod on täällä toteuttamassa Factorio-tyyliset unelmasi.

Automate pohjimmiltaan vetää resurssit koneen vieressä olevasta arkista ja työntää sitten välittömästi kaikki käsitellyt tuotteet takaisin sisään, kun se on valmis ja valmis myytäväksi. Ja niin kauan kuin koneet koskettavat, voit kasata tuotteita vain yhteen laatikkoon. Voit jopa käyttää polkuja liittiminä, jos olet huolissasi maatilan ulkonäön vaarantamisesta.

Automatisoi Nexus Modsissa

6. Stardew Valley NPC Map Locations mod

stardew valley -modit

(Kuvan luotto: ConcernedApe)

Se kaikki on otsikossa. Bouhmin NPC Map Locations Mod kertoo, missä kaikki NPC:t ovat kartalla kerrallaan. Tämä säästää sinut lataamasta Stardew Wikiä ja yrittämästä epätoivoisesti löytää Shanen juttuja klo 16 sateisena tiistaina tai suuntaamasta Blacksmithiin vain huomaamaan, että Clint on astunut pois alasimestaan ​​hetkeksi. Valitettavasti se ei ole tarpeeksi tarkka kertomaan sinulle, onko Marniella heinää, vai onko hän vain ikuisesti tuijottaa mikroaaltouunia, kun eläimet näkevät nälkää. Katkera? Meille?

NPC-karttojen sijainnit Nexus Modsissa

7. Stardew Valley Tractor mod

stardew valley -modit

(Kuvan luotto: ConcernedApe)

Toinen Pathoschildin tarjous, tämä traktorilisäosa, on erityinen ilo, jos olet syyllistynyt jättämään kokonaisen osan maatilastasi luonnon palauttamiseen. Kuten muutkin puusepän rakennukset, sinun on suunnattava Robiniin ja luovutettava 20 rautatankoa, 20 iridiumtankoa ja 5 akkupakettia voidaksesi rakentaa traktorin autotallin. Sinun on odotettava kaksi yötä tavalliseen tapaan, mutta sen jälkeen voit vapaasti ajaa traktorillasi valitun työkalun kanssa. Kirves tuhoaa kaikki polullasi olevat lehdet ja puut helposti ja hakku lähettää ympäröivän kiven murenemaan. Jätä huomioimatta tosiasia, että se kuulostaa täsmälleen samalta kuin hevosesi…

Traktori Nexus Modsissa

8. Stardew Valley Chest Label System mod

stardew valley -modit

(Kuvan luotto: ConcernedApe)

Jälleen, pienet asiat ratkaisevat. On mahdollista, että jos olet pelannut Stardewä loputtomasti tunteja, sinulla on enemmän kuin muutama arkku. Vaikka tappavan kalliit Qi Gem Junimo -arkut ovat kaikki yhteydessä toisiinsa, meidän muiden täytyy tyytyä siihen, että yritetään epätoivoisesti muistaa, mitä tarkoitimme punaisen arkun tarkoittavan. Mauricio Gamesin Chest Label System -järjestelmä poistaa kaiken tämän stressin ja antaa sinun nimetä jokaisen rinnan erikseen. Kaikki mitä sinun tarvitsee tehdä saadaksesi selville, mitä sisällä on, on viemällä hiiri sen päälle nähdäksesi nimen. Varoitus kuitenkin, tämä ei silti estä sinua jättämästä muita tavaroita, kun olet vain laiska…

Rintamerkintäjärjestelmä Nexus Modsissa

9. Stardew Valley Gift Taste Helper mod

stardew valley -modit

(Kuvan luotto: ConcernedApe)

Vilkkaan sosiaalisen elämän ylläpitäminen Stardew Valleyssa on kovaa työtä. Kaikilla kyläläisillä on suosikkiruokia ja -tavaroita, ja ellet keskity vain yhteen ystävyyteen, voi olla täydellinen painajainen muistaa, kuka tykkää mistäkin. No Tyler's Gift Taste Helper on loistava lisä, joka ei tunnu kovinkaan pettämiseltä. Vie hiiri kyläläisen päälle valikossasi tai Pierren ulkopuolella olevalla kalenterinäytöllä, niin näet kätevän kokoelman hänen rakastetuimpia lahjojaan. Ei enää Wikin lataamista, kun et koskaan muista, rakastaako Robin aprikooseja vai persikoita. Voit jopa tehdä siitä vähemmän huijaavan ja saada sen muistamaan löytämäsi lahjat, joista he pitävät.

Gift Taste Helper Nexus Modsissa

10. Stardew Valleyn laajennettu mod

stardew valley -modit

(Kuvan luotto: ConcernedApe)

Eikö Stardew Valley vain, no, Stardew Valley riitä sinulle enää? Tämä FlashShifterin uskomaton modi on pohjimmiltaan Stardew Valley 2. Sinun on aloitettava uusi tallennus saadaksesi kaiken irti, mutta kokonaan uudet alueet, uudet NPC:t, uudet dialogit, tehtävät ja esineet merkitsevät vielä enemmän uusia löytöjäsi, jotka tekivät sinun ensimmäinen toisto niin maaginen. Loputtomat uudet tapahtumat täsmälleen Stardew'n tyyliin tekevät tästä välttämättömän modin, kun olet täyttänyt Perfection Trackerin.

Stardew Valley laajeni Nexus Modiin